Psychoterapia psychodynamiczna

Psychoterapia psychodynamiczna

Psychoterapia psychodynamiczna to forma psychoterapii, która opiera się na teoriach psychoanalitycznych i psychodynamicznych. Psychoterapia psychodynamiczna skupia się na zrozumieniu, jak przeszłe doświadczenia i nierozwiązane konflikty emocjonalne wpływają na obecne problemy i zachowania człowieka. Co więcej, poznanie tych wpływów, umożliwia dalszą pracę nad uwolnieniem się od związanych z nimi trudności.

Psychoterapeuci psychodynamiczni często skupiają się na interakcjach między pacjentem a terapeutą. Dzięki tej analizie pomagają pacjentowi zrozumieć, jakie wzorce zachowania, myślenia i przeżywania wpłynęły na jego aktualne reakcje w relacji analitycznej. Podobnie, w psychoterapii psychodynamicznej, pacjent często opowiada o swoich doświadczeniach z dzieciństwa. Terapeuta pomaga mu zrozumieć, jakie wpływy te doświadczenia mają na jego aktualne, dorosłe życie. Dzięki zaangażowaniu dwóch osób, psychoterapia psychodynamiczna dzieje się „na żywo” w gabinecie.

Analiza przeszłości obecnej w teraźniejszości dla lepszej przyszłości.

Pacjent i terapeuta dążą do odkrycia, zrozumienia i przepracowania ukrytych zranień i zaburzających doświadczeń aby móc rozdzielić to, co jest aktualne w życiu od tego, co należy już do przeszłości. Takie rozróżnienie umożliwia lepsze radzenie sobie w codziennym życiu. Jednocześnie wpływa na jakość relacji międzyludzkich pacjenta oraz jego satysfakcję życiową. Aby móc zrozumieć i poczuć różnicę między własnym, subiektywnym światem wewnętrznym a światem zewnętrznym i światem innych ludzi, pacjent nabiera nowych kompetencji. Uczy się zauważać i rozumieć swój świat psychiczny oraz swoje uczucia i motywacje. Co równie ważne, uczy się odróżniać je od przeżyć i pragnień innych ludzi.

Terapeuci psychodynamiczni często używają różnych technik, takich jak wolne skojarzenia, interpretacja i analiza snów. Techniki te wykorzystywane są aby inicjować i wspierać leczenie i rozwój emocjonalny. Celem psychoterapii psychodynamicznej jest pomoc pacjentowi w zidentyfikowaniu i rozwiązaniu problemów emocjonalnych na głębokim poziomie. Zmiany w zachowaniu wynikają ze zmian w przeżywaniu i myśleniu, a nie są efektem instruowania pacjenta i doradzania mu. Dzięki takiej  wnikliwej i często długoterminowej pracy, można osiągnąć trwałą zmianę i wyraźnie polepszyć jakość życia. Jednocześnie łagodzone lub usuwane są zaburzenia emocjonalne, takie jak lęki czy depresja.

Psychoterapia psychodynamiczna jest leczeniem z wyboru w sytuacji głębszych i przewlekłych problemów, na przykład zaburzeń osobowości, odżywiania czy chorób psychosomatycznych.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH