psycholog kraków

Czym się różni psycholog i psychoterapeuta

Psycholog to osoba, która ukończyła magisterskie studia psychologiczne i zdobyła dyplom z psychologii. Zajmuje się badaniem i analizowaniem ludzkiego zachowania, myśli i emocji. Psychologowie stosują różne metody badawcze: testy psychologiczne, ankiety i obserwacje, aby zbadać i zrozumieć różne aspekty ludzkiego zachowania i umysłu. Mogą pracować w różnych dziedzinach takich jak edukacja, biznes, media i zdrowie.

W dziedzinie zdrowia psychicznego psycholog może robić specjalizację na przykład z psychologii klinicznej. Może pracować w szpitalu lub poradni, udzielać wsparcia psychologicznego, prowadzić warsztaty, porady i konsultacje psychologiczne. Psycholog, o ile nie uzupełnił swojego wykształcenia o kurs psychoterapii, nie ma kompetencji do prowadzenia terapii psychologicznych.

W jaki sposób psychoterapeuta różni się od psychologa

Z drugiej strony psychoterapeuta to osoba posiadająca odpowiednie wykształcenie i doświadczenie w zakresie zdrowia psychicznego i psychoterapii. Aby móc posługiwać się tym tytułem zawodowym należy ukończyć specjalistyczne całościowe szkolenie lub studia podyplomowe. Są one dostępne głównie dla magistrów psychologii i psychiatrii oraz czasem dla dyplomantów innych kierunków humanistycznych i medycznych. W Polsce główne instytucje zajmujące się akredytacją takich szkoleń to Polskie Towarzystwo Psychiatryczne oraz Polskie Towarzystwo Psychologiczne. W ramach kursu adepci psychoterapii zaznajamiają się szczegółowo z teorią nurtu psychoterapii, w którym chcą pracować oraz bardziej ogólnie z innymi kierunkami. Większość szkół wymaga równoległego praktykowania zawodu oraz poddawania się superwizji. Niektóre ze szkół wymagają podjęcia już na tym etapie terapii własnej. Wszystko po to, aby z wymaganą znajomością tematu i odpowiedzialnością zajmować się ludzką psychiką.

Status zawodowy

Powszechnie stosuje się następujące określenia informujące o statusie zawodowym psychoterapeuty:
– będący w trakcie szkolenia/kursu;
– dyplomowany – uzyskał dyplom szkoły psychoterapii;
– w trakcie certyfikacji – ukończył szkolenie i przygotowuje się do przystąpienia do egzaminu certyfikacyjnego;
– certyfikowany – spełnił wymagane kryteria (ukończone szkolenia, staże, zdobyte doświadczenie zawodowe, uczestnictwo w superwizji oraz własnej psychoterapii), przystąpił do egzaminu w swoim towarzystwie (zrzeszającym specjalistów zdrowia psychicznego i szkoły psychoterapii) i zdał egzamin.

Dzięki uzyskanym kompetencjom terapeuta potrafi rozpoznawać i diagnozować zaburzenia, zgłębiać ich mechanizmy u konkretnych pacjentów oraz używać narzędzi psychoterapeutycznych do adekwatnego ich leczenia. Pracują z klientami, którzy doświadczają przeróżnych problemów, takich jak lęki, depresja, uzależnienia, zaburzenia osobowości, zaburzenia odżywiania, traumy, problemy związane z relacjami i inne.

Każdy psychoterapeuta, nawet praktykujący w tym samym nurcie teoretycznym (w naszej poradni jest to głównie nurt psychodynamiczny), jest nieco inny. Decydują o tym odbyte kursy, napotkani w drodze kształcenia nauczyciele, superwizorzy, pacjenci i inni terapeuci. Ogromne znaczenie mają również predyspozycje osobowościowe i doświadczenia życiowe konkretnej osoby. Dlatego też z każdym terapeutą pracuje się nieco inaczej.

Jak widać psychologia i psychoterapia są ze sobą blisko powiązanymi dziedzinami wiedzy. Kompetencje psychologiczne są niezbędne w pracy psychoterapeuty, nawet, jeśli psychoterapeuta nie jest psychologiem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH