jak-radzic-sobie-ze-stresem-dzieki-psychoterapii

Jak skutecznie radzić sobie ze stresem dzięki psychoterapii

Każdy z nas codziennie przeżywa stres, czasem nawet w nocy, śniąc koszmary. Przeżywanie życia powoduje stres, a mobilizacja, którą stres w nas wywołuje ma nam pomagać w radzeniu sobie i najczęściej tak właśnie jest. Stresuje nas mnóstwo codziennych i niecodziennych doświadczeń: od potrzeby zaspokojenia głodu, przez wyjazd na wakacje, walkę z infekcją, konflikty w rodzinie po śmierć kogoś bliskiego.

Każdy ma inną podatność na przeżywanie stresu. Związane jest to z przebiegiem rozwoju, w tym jakością i klimatem opieki rodzicielskiej oraz wzorcami reagowania na stres przez naszych opiekunów, dotychczasowymi doświadczeniami oraz specyfiką układu nerwowego. Z tego powodu na podobne sytuacje możemy reagować zupełnie inaczej i dzięki temu psychoterapia może je zmieniać.

Przy odpowiednim nasileniu stresu nasze samopoczucie będzie się poprawiać, wzrośnie koncentracja, zniknie zmęczenie. Z kolei gdy stres będzie przytłaczający spowoduje zaburzenia koncentracji i nastroju oraz objawy w ciele. Długotrwały nadmierny stres obniża jakość życia i może prowadzić do wyczerpania i załamania naszego zdrowia emocjonalnego i fizycznego, np do chorób serca.

Czas odpowiedzieć na pytanie jaką rolę w regulowaniu reakcji stresowej może odegrać psychoterapia?

W terapii z uwagą i wnikliwe badamy nasze sposoby interpretowania sytuacji życiowych i reagowania na nie. Rozeznajemy źródła naszych myśli i zachowań, adaptacyjność i nieadaptacyjność utrwalonych schematów działania i przeżywania. Oddzielamy nasze skojarzenia, czyli przeszłość, od tego co się aktualnie dzieje. Na przykład jeśli w dzieciństwie byliśmy nieustannie krytykowani, w przyszłości, w sytuacjach konfrontacji z autorytetem, np. z szefem czy z nauczycielem, możemy przeżywać ogromny stres, zapominać o swoich mocnych stronach, czuć się bezradni, bać się, być wycofani i rezygnować z walki o swoje interesy. Dzieje się to automatycznie i często jesteśmy wobec tego bezradni. W psychoterapii uczymy się rozpoznawać takie momenty, gdy trudne doświadczenia z przeszłości rzutują na nasze obecne zachowanie i wywołują nadmierny przeciążający stres, i odpowiednio na nie reagować. Między innymi efektem takiej pracy jest zwiększanie naszej odporności psychicznej i możliwości radzenia sobie.

W terapii obserwujemy i uświadamiamy sobie jakie są nasze strategie radzenia sobie ze stresem. Możemy się przyjrzeć, które są dla nas korzystne, a które nie i świadomie decydować o zmianach. Często wcześniej nawet nie wiedzieliśmy jak nazwać to, co się z nami dzieje. Osoby napięte i zestresowane, funkcjonujące w trybie działania, często przed terapią nie zdają sobie sprawy, że napędza je stres i że przez to chorują.

Pod wpływem zmian zachodzących w udanej psychoterapii zaczynamy lepiej rozumieć i akceptować siebie, wzrasta nasze poczucie kompetencji, stajemy się sami dla siebie bardziej przewidywalni. Zaczynamy polegać na własnym myśleniu. Rozwijamy umiejętności opiekowania się sobą. To wszystko poprawia dobrostan i wzmacnia motywację do zmian, na przykład do wdrażania w codzienność technik, które są wymagające i niosą ogromny potencjał zmian, jak uprawianie sportu czy medytacja. Poprawiają się nasze relacje z bliskimi, dzięki czemu zyskujemy więcej wsparcia. Uczymy się rozpoznawać swoje uczucia i mówić o nich, zamiast je odreagowywać, co obniża poziom stresu.

Warto wspomnieć, że psychoterapia też jest źródłem stresu. Pierwsze spotkania, wejście w nieznany proces i w relację z terapeutrą są wyzwaniem. Pracę nad sobą w psychoterapii porównujemy czasem do leczenia zęba, borowanie chorych tkanek może boleć bardziej intensywnie niż sam ząb z próchnicą. Podobnie psychoterapia, przez zajmowanie się tym, co w nas chore, może przyczyniać się do bólu psychicznego i wywoływać stres, którego staramy się unikać. Funkcję znieczulenia pełni tu współczująca i akceptująca współpraca z terapeutą. Potrzeby zmian, które odkrywamy, też powodują w nas stres. Wszystko to jednak ma dobre uzasadnienie. Dążymy do głębokich i trwałych zmian w naszym życiu wewnętrznym i zewnętrznym, co wymaga odwagi i zmierzenia się między innymi z tematem stresu. Cel jest jasny, kończąc psychoterapię mamy być mniej zestresowani niż gdy się na niej zjawiliśmy.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH