jak-psychoterapia-moze-pomoc-w-rozwoju-osobistym-i-osiaganiu-celow

Psychoterapia a rozwój osobisty: Jak terapia może pomóc w rozwoju i osiąganiu celów

Psychoterapia to proces, którego celem jest leczenie zaburzeń emocjonalnych, pomoc w radzeniu sobie z trudnościami, których nie można wyleczyć oraz wspomaganie rozwoju osobistego.  W praktyce, niezależnie od głównego celu procesu psychoterapeutycznego, którym najczęściej jest leczenie (np. zaburzeń lękowo-depresyjnych lub osobowości), niejako przy okazji, pacjenci rozwijają się i zbliżają do osiągania swoich życiowych celów.

 

Na czym polega psychoterapia?

 

Lwią częścią psychoterapii jest uzyskiwanie większej świadomości swoich uczuć, celów, motywacji, rozpoznawanie własnych wzorców zachowań i umożliwienie zmiany w tych obszarach. Większość pacjentów w toku terapii wypracowuje nowe narzędzia wewnętrzne do radzenia sobie z trudnościami życiowymi, rozwijają się oni osobowościowo i zaczynają stosować dojrzalsze mechanizmy obronne. Wpływa to bezpośrednio na interakcje z samym sobą i z innymi ludźmi, na dokonywane wybory i strategie radzenia sobie w życiu. Często obserwujemy w terapii, że nasi pacjenci z czasem odczuwają większą satysfakcję i czerpią więcej przyjemności z życia, poprawiają się ich relacje z ludźmi, zaczynają bardziej adekwatnie kształtować swoje życie prywatne i zawodowe i lepiej zarabiać.

Jest to dość logiczną konsekwencją samego procesu, który po części jest leczeniem przez rozwój: samoświadomości, refleksyjności, elastyczności, szeroko rozumiany rozwój osobowościowy oraz kompetencji intra i interpersonalnych. Wiele osób zgłaszających się po pomoc psychoterapeuty ma trudności w odpowiednim dbaniu o swój dobrostan emocjonalny oraz fizyczny, co często uniemożliwia wykorzystywanie własnych talentów i potencjału oraz osiąganie celów. Bardzo istotna jest także umiejętność adekwatnego określania swoich celów, z uwzględnieniem własnych możliwości i zasobów oraz realnych ograniczeń, których często nie chcemy widzieć i brać pod uwagę.

 

Jak psychoterapia może pomóc w rozwoju osobistym i osiąganiu celów:

  1. Przez rozwój samopoznania: siebie, swoich myśli, uczuć, motywacji, zachowań, zrozumienie swoich mocnych stron, ograniczeń i słabości, lęków oraz celów życiowych. W trakcie psychoterapii światło dzienne mogą ujrzeć sprawy, które nigdy nie zostały wystarczająco przeżyte, nazwane, zaakceptowane, co sprzyja rozwojowi myślenia i zaufania do samego siebie.
  2. Pracę nad relacjami: psychoterapia umożliwia eksplorację wzorców zachowań w relacjach interpersonalnych, również z terapeutą. Może pomóc w poprawie komunikacji, rozwijać empatię oraz asertywność.
  3. Rozwijanie umiejętności radzenia sobie ze stresem: Terapia może nauczyć technik radzenia sobie ze stresem i lękiem. Z drugiej strony, docierając do ukrytych źródeł trudności i dzięki oddzieleniu tego, co już było od tego co dzieje się aktualnie, terapia sprzyja obniżeniu poziomu stresu.
  4. Ustalanie celów: Terapeuta może pomóc zdefiniować klarowne cele życiowe, zarówno krótko, jak i długoterminowe. Bardzo często cele zmieniają się wraz z rozwojem osobistym pacjenta.
  5. Zwiększenie samoakceptacji: Terapia dąży do identyfikowania i rozumienia trudności i zaburzeń, zamiast oceniania ich, co umożliwia ich zmianę. Przewaga rozumienia nad ocenianiem uwalnia od nadmiernej presji, która często unieruchamia i blokuje osiąganie celów. Pozwala też zaakceptować samego siebie ze wszystkimi wadami i zaletami, budując i wzmacniając adekwatną samoocenę.

 

Podsumowanie

Warto pamiętać, że opisane zjawiska mają miejsce w szczególnej relacji między pacjentem i psychoterapeutą. Terapeuta, dając wsparcie i oparte na swojej fachowej wiedzy i doświadczeniu oraz znajomości pacjenta informacje zwrotne, tworzy wraz z pacjentem warunki, które umożliwiają zmiany. W terapii psychodynamicznej oraz psychoanalitycznej, jakie prowadzimy w poradni Psychologiczni.pl, przywiązujemy dużą wagę do rozwoju myślenia, umiejętności podejmowania racjonalnych, uwzględniających życie emocjonalne, decyzji i podejmowania adekwatnych działań przez samego pacjenta. Chociaż bywa to trudne i frustrujące, ponieważ psychoterapeuta nie oferuje gotowych rozwiązań, sprzyja głębokim i trwałym zmianom oraz rozwojowi osobistemu.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH