Fraza „psycholog online” w wyszukiwarce Google w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyszukiwana była w Polsce średnio 5400 razy. Z kolei fraza „psychoterapia online” ma w ostatnim roku średnio 2900 miesięcznych wyszukiwań. Co ciekawe, rok przed pandemią średnia miesięczna liczba wyszukiwań dla pierwszej frazy wynosiła 2400, odpowiednio dla drugiej 720. Te dane wyraźnie pokazują, że wzrost zainteresowania psychoterapią prowadzoną w formie online jest znaczący.
Okres pandemii przeniósł również nas, psychologów,
w świat wirtualnych usług.
Podstawowe różnice między psychoterapią w gabinecie i online
Miejsce odbywania sesji
W tradycyjnej psychoterapii sesje odbywają się w gabinecie terapeutycznym. W terapii online, sesje odbywają się za pośrednictwem komputera lub innego urządzenia z dostępem do Internetu, np. przez wideo, czat lub e-mail. Dbałość o bezpieczne, intymne warunki do odbycia sesji, stała się obowiązkiem również pacjentów.
Komunikacja werbalna i niewerbalna
W terapii online komunikacja zwykle odbywa się za pomocą słów i obrazów. Czasem może być trudniej zauważyć subtelne sygnały niewerbalne, jak mimika, gesty, ton głosu itp.
Dostępność i wygoda
Terapia online często może być bardziej dostępna i wygodna. Mowa o pacjentach, którzy mają trudności z dostaniem się do gabinetu terapeutycznego ze względu na odległość lub ograniczenia związane z transportem.
Prywatność
Poziom prywatności może być różny. Niektórzy twierdzą, że w terapii online można zachować większą prywatność i anonimowość. Pacjenci mogą uczestniczyć w sesjach z dowolnego miejsca, w którym czują się bezpiecznie. Z drugiej strony jednak występuje konieczność opłacania sesji elektronicznie oraz otrzymywania faktur emailem lub paragonów listownie. Ważne również żeby zadbać o bezpieczeństwo połączenia internetowego.