psycholog online

Psycholog online – kiedy i dla kogo?

Fraza „psycholog online” w wyszukiwarce Google w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyszukiwana była w Polsce średnio 5400 razy. Z kolei fraza „psychoterapia online” ma w ostatnim roku średnio 2900 miesięcznych wyszukiwań. Co ciekawe, rok przed pandemią średnia miesięczna liczba wyszukiwań dla pierwszej frazy wynosiła 2400, odpowiednio dla drugiej 720. Te dane wyraźnie pokazują, że wzrost zainteresowania psychoterapią prowadzoną w formie online jest znaczący.

Okres pandemii przeniósł również nas, psychologów,
w świat wirtualnych usług.

W związku z nową sytuacją, wielu specjalistów było zmuszonych pierwszy raz pracować zdalnie. Zobaczyliśmy jak to jest prowadzić terapię online i uczestniczyć w niej. W związku z tymi doświadczeniami opór przed tak prowadzoną terapią wśród profesjonalistów zmalał. Niektórzy po okresie największych obostrzeń wrócili do gabinetów. Inni okazjonalnie używają formy online, ale są też tacy, którzy pracują tylko za pośrednictwem Internetu. Doświadczenia z czasu lock-downu przekonały nas, terapeutów, że taka praca też jest w porządku. Doświadczyliśmy na czym polega różnica. Jak to jest nie widzieć pacjenta osobiście, nie widzieć jak wygląda „w całości”, jak się porusza. Jakich danych nam brakuje, a na dostrzeganie jakich obszarów taka forma pracy nas uwrażliwia. I choć od lat psychologowie pracowali zdalnie, teraz jest to znacznie powszechniejsza i szeroko dostępna usługa. W naszej poradni Psychologiczni.pl psychoterapię online oferuje mgr Marcelina Jóźwiak, mgr Joanna Kozyramgr Monika Małopolska, a poradnictwo i terapię psychologiczną online mgr Kaja Jadacka i mgr Agata Siemieniec.

Podstawowe różnice między psychoterapią w gabinecie i online

Miejsce odbywania sesji

W tradycyjnej psychoterapii sesje odbywają się w gabinecie terapeutycznym. W terapii online, sesje odbywają się za pośrednictwem komputera lub innego urządzenia z dostępem do Internetu, np. przez wideo, czat lub e-mail. Dbałość o bezpieczne, intymne warunki do odbycia sesji, stała się obowiązkiem również pacjentów.

Komunikacja werbalna i niewerbalna

W terapii online komunikacja zwykle odbywa się za pomocą słów i obrazów. Czasem może być trudniej zauważyć subtelne sygnały niewerbalne, jak mimika, gesty, ton głosu itp.

Dostępność i wygoda

Terapia online często może być bardziej dostępna i wygodna. Mowa o pacjentach, którzy mają trudności z dostaniem się do gabinetu terapeutycznego ze względu na odległość lub ograniczenia związane z transportem.

Prywatność

Poziom prywatności może być różny. Niektórzy twierdzą, że w terapii online można zachować większą prywatność i anonimowość. Pacjenci mogą uczestniczyć w sesjach z dowolnego miejsca, w którym czują się bezpiecznie. Z drugiej strony jednak występuje konieczność opłacania sesji elektronicznie oraz otrzymywania faktur emailem lub paragonów listownie. Ważne również żeby zadbać o bezpieczeństwo połączenia internetowego.

Podsumowując, psychoterapia online, w ramach prywatnej opieki, jest dostępna dla każdego kto ma łącze internetowe, bezpieczne warunki do bycia na sesji oraz jest w stanie unieść koszt takiego leczenia. Terapia online różni się od terapii w gabinecie, co nie znaczy, że jest gorsza. Jest inna, dlatego ważne jest aby wybór takiej formy uwzględniał specyfikę trudności pacjenta oraz kontekstu, w którym się znajduje. Specjaliści psychoterapii starają się rozeznać motywację klienta do podjęcia pracy online. To ważna sprawa, czy taki wybór jest optymalny z uwagi na różne osobiste uwarunkowania i jest dyktowany dążeniem do zdrowia. Zdarza się, że zy staje się sposobem uniknięcia bezpośredniego kontaktu i może podtrzymywać zaburzenia, które miały być leczone.

Co o terapii online mówią psychoterapeuci

„Jeśli chodzi o terapię online – stałam się jej fanką. Moje spostrzeżenia i doświadczenia są takie, że praca jest intensywna, może nawet intensywniejsza, niż w gabinecie, przez to siedzenie tak blisko twarzą w twarz.” Marcelina Jóźwiak. Pani Marcelina podkreśla konieczność zapewnienia sobie przez klienta komfortowych, intymnych warunków do odbycia sesji. Uważa, że większe skupienie i poczucie bycia w kontakcie zapewnia ekran monitora niż telefonu. Ważne jest również zablokowanie wyskakujących powiadomień, które mogą odwracać uwagę od sesji.
Z drugiej strony specjaliści zgodnie podkreślają dostępność tej formy terapii dla osób mieszkających z dala od większych aglomeracji lub za granicą. Pod warunkiem umiejętności obsługi sprzętu, na którym pracujemy. Problemy techniczne potrafią ukraść sporo z sesji, więc warto się wcześniej odpowiednio zapoznać z oprogramowaniem. Terapeutki zwracają też uwagę, że terapia online nie jest odpowiednia dla osób uzależnionych od pornografii, gier lub hazardu. Może być natomiast znacznym ułatwieniem dla osób doświadczających skrajnego nasilenia lęku społecznego, nie wychodzących z domu, które w tradycyjnej formie nie byłyby w stanie uczestniczyć w terapii.
Warto zaznaczyć, że skuteczność i wskazania do terapii online mogą różnić się w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta oraz od specyfiki zaburzenia, z którym się boryka.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH