Dlaczego warto wybrać psychoterapię psychodynamiczną?

Psychoterapia jako metoda leczenia zaburzeń psychicznych staje się coraz popularniejsza.

Mamy więcej informacji wstępnych na temat psychoterapii, uzyskanych często dzięki Internetowi,
oraz więcej dostępnych psychoterapeutów. Celebryci w mediach i nasi znajomi podczas spotkań towarzyskich coraz śmielej opowiadają o swoich trudnościach emocjonalnych i procesie zmian zachodzącym dzięki psychoterapii. W przestrzeni publicznej podejmuje się dialog i kampanie normalizujące doświadczanie zaburzeń psychicznych, a pracodawcy z większą wyrozumiałością podchodzą do potrzeby wyjścia co tydzień, lub częściej, na sesję psychoterapii, która odbywa się w godzinach pracy. Odchodzi się od postrzegania klientów i pacjentów psychiatrycznych jako „wariatów”,
a chęć pracy z własną psychiką i poczuciem tożsamości zaczyna być uznawana za cenny zasób, przejaw odwagi, a nie słabości. To sprawia, że mniej się wstydzimy i mniej boimy korzystania z pomocy psychoterapeuty.

Zanim jednak rozpoczniemy psychoterapię stoi przed nami zadanie wyboru: którego terapeutę wybrać? W jakim nurcie psychoterapeutycznym? W jakiej formie sesje? Jak długo trwającą psychoterapię? A w ogóle czym różni się psycholog od psychoterapeuty??

Różnorodność psychoterapii

Pytania się mnożą, a wybór komplikuje.

Żyjemy w czasach, gdy nurtów i odłamów psychoterapii jest już naprawdę bardzo dużo. Podstawowe, wymieniane choćby w okolicznościach przygotowań do uchwalenia ustawy o zawodzie psychoterapeuty, to pięć grup podejść psychoterapeutycznych: – integracyjna oraz wielomodalnościowa, – humanistyczno-doświadczeniowa, – psychodynamiczna oraz psychoanalityczna, – poznawcza i/lub behawioralna, – systemowa. Dodatkowo wśród tych grup pojawiają się różne pomniejsze orientacje i nurty, rodzaje, nazwy, skróty, które mają swoje określone, specyficzne znaczenia. Jak się zorientować w tej różnorodności, gdy jesteśmy potencjalnymi klientami/ pacjentami i nie mamy wiedzy odnośnie wszystkich możliwych odmian psychoterapii? Czytać, pytać, porównywać i doświadczać, ponieważ nie każda terapia jest dla każdego i nie każda para terapeutyczna, czyli pacjent i terapeuta, jest w stanie efektywnie współpracować. My, w niniejszym artykule, chcemy choć ogólnie przybliżyć Państwu psychoterapię psychodynamiczną.

Psychoterapia psychodynamiczna

zapewnia czas i miejsce na bardzo dużo różnych elementów pracy terapeutycznej. Z naszej perspektywy mieści w sobie zagadnienia, które można spotkać w wielu innych nurtach i rodzajach psychoterapii, tyle że nie próbuje ich wszystkich etykietować. Raczej pozwala wszelkim tematom przypływać w swoim tempie w trakcie procesu terapeutycznego.

Jest tu miejsce na przeszłość – jej przebieg, jej wpływ na konstruowanie się osobowości, jej echa w życiu obecnym, jej skutki, jej przyczynowość, wyzwalanie się z jej ograniczeń i schematów, godzenie się ze stratami. Jest miejsce na teraźniejszość – jej obraz, smak, trudności i radości, powiązanie z przeszłością, niezależność od przeszłości. Jest miejsce na przyszłość – plany, obawy, zagrożenia, zobowiązania, marzenia. Jest miejsce na rodzinę pochodzenia – rodziców, ich brak, dziadków, ich brak, rodzeństwo, relacje, bliskość, konflikty, dystans, uwiązanie, wsparcie, unikanie, żale i pretensje, wdzięczność, miłość i żałobę. Jest miejsce na emocje – każde, dosłownie każde. Jest miejsce na myśli – każde, dosłownie każde. Jest miejsce na wartości – jakie tylko kto ma, ich omawianie, weryfikowanie, poznawanie od podstaw. Jest miejsce na rodzinę tworzoną w dorosłości – męża, żonę, partnera, partnerkę, dzieci, teściów. Jest miejsce na seksualność – cielesność, fizyczność, potrzeby, preferencje, orientacje, trudności, niemożności, tęsknoty, marzenia, fantazje, spełnienia. Jest miejsce na znajomych i przyjaciół. Na pracę, szkołę, wakacje, kredyty. Na błędy, tajemnice do wyjawienia, pragnienia do wyznania. Jest miejsce na objawy – ich rozumienie, ich kontekst występowania, ich początek, nasilenie, przyczyny, funkcje i radzenie sobie, a najlepiej rozstawanie się z nimi.

Jest też miejsce na swobodę i spontaniczność pacjenta w wyborze tematów, które chce poruszać – sławetne: „Z czym dziś pan/ pani przychodzi?”. To może być bieżące wydarzenie, aktualne zmartwienie, sen, fragment filmu, skojarzenie, przeszłość, przyszłość, relacje, zmartwienie, dolegliwości… Właściwie nie ma treści, z których psychodynamiczny terapeuta nie zrobiłby użytku w procesie psychoterapii na rzecz zdrowia psychicznego pacjenta. Nawet cisza – ma swoje znaczenia, swoją rolę, swój przekaz. Dlatego to bardzo ważne, żeby to pacjent zaczynał rozmowę.

Jest miejsce na relację z psychoterapeutą – jej znaczenie, składowe, rodzaj, zagrożenia, sojusz, zrozumienie, wsparcie, bezpieczeństwo, konfrontacje. Powtarzanie relacji z bliskimi i ważnymi osobami z przeszłości. Korygowanie, modyfikowanie relacji, jaka się powtórzyła – jeśli jest to wskazane. Jest miejsce (wręcz obowiązkowo) na analizę przeniesienia i przeciwprzeniesienia – czyli tego, w jaki sposób schematy i doświadczenia z wcześniejszych ważnych relacji z ukochanymi osobami wpływają na relacje między pacjentem i terapeutą w procesie psychoterapii. Jest to potężne narzędzie zyskiwania wglądu w trudności interpersonalne, stwarzające możliwość zmiany.

Jest miejsce na akceptację, na współczucie, wyrozumiałość, zaangażowanie. Na dochodzenie do rozwiązań. Odreagowywanie przeszłości. Wchodzenie w zależność i budowanie nowych kompetencji w dążeniu do samodzielności. Na samoocenę – jej rozpoznanie, jej urealnianie, wzmacnianie, gdy potrzeba.

Czy jest coś, na co w psychoterapii psychodynamicznej nie ma miejsca?

Owszem – nie ma tu miejsca na kontakt fizyczny i na problemy terapeuty. Nie ma też terapeutycznych technik pracy z ciałem, technik wyobrażeniowych, nie ma technik plastycznych, ruchowych, muzycznych (można jednak omawiać ich wpływ i znaczenie z terapeutą, jeśli pacjent stosuje te techniki poza terapią). Za to są słowa, rozmowa i profesjonalna, szczera relacja.

Z racji tego, jak wiele obszarów i celów obejmuje sobą psychoterapia psychodynamiczna, jest ona bardzo złożona i zwykle długoterminowa. Zwykle w tracie procesu psychoterapii, pacjent, od etapu budowania sojuszu terapeutycznego, następnie przez okres ogromnej zależności i polegania na terapeucie, rozwija się do etapu, w którym czuje, że poradzi sobie sam. Takiego bogactwa treści i budowania kompetencji nie sposób omówić i opracować w krótkim czasie.

Badania nad skutecznością psychoterapii

Ta złożoność i swoboda przypisana pacjentowi ma też swoje konsekwencje w kontekście naukowym – psychoterapię psychodynamiczną jest dużo trudniej badać niż nurty i rodzaje terapii skoncentrowane na pojedynczych lub nielicznych aspektach. To sprawia, że jako metody oparte na dowodach (Evidence Based Medicine – EBM) częściej wymieniane są inne podejścia, głównie poznawczo – behawioralne. Jest to dość mylące, bo sama nazwa sugeruje, że inne metody nie są oparte na dowodach. Dlatego ważne, aby pacjenci wiedzieli, że psychoterapia psychodynamiczna ma swoje mocne podstawy teoretyczne i ogrom badań weryfikujących jej skuteczność. (O badaniach skuteczności psychoterapii można przeczytać m. inn. w „Psychiatria psychodynamiczna w praktyce klinicznej” autor: G. Gabbard (2015) oraz na stronie Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego: https://sekcjanaukowapsychoterapii.org/skutecznosc-psychoterapii/.) Równie ważne są analizy jakościowe procesów terapeutycznych i doświadczenia osób, które skorzystały z tego nurtu psychoterapii i dokonały wielu pozytywnych zmian w swoim życiu. 

Jakby nie patrzeć i czego by nie powiedzieć, ostatecznie wybór należy do pacjenta/ klienta. A jako podstawowy czynnik leczący w psychoterapii wskazuje się samą relację terapeutyczną, nie nurt.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH