Konsultacja psychologiczna to dobry pomysł kiedy czujesz potrzebę zgłoszenia się i/lub masz problemy, w których rozmowa z psychologiem może okazać się pomocna.
Konsultacja psychologiczna zawiera się najczęściej w jednym lub kilku spotkaniach, które mogą być jednocześnie początkiem procesu psychoterapeutycznego. Jest to przestrzeń, w której możesz mówić o tym co przyprowadziło Cię na konsultację. O wątpliwościach
i obawach, które sprowadziły Cię do psychologa oraz związanych z samym spotkaniem. Psychoterapeuta może zadawać pytania dotyczące problemów, kontekstu życiowego i Twoich oczekiwań. Na podstawie podanych przez Ciebie informacji będzie starał się zrozumieć, co jest źródłem trudności. Celem takiej rozmowy jest wspólne rozeznanie Twoich problemów
i zaproponowanie odpowiedniej pomocy/leczenia.
Jeśli chcesz podjąć psychoterapię, podczas konsultacji możesz zobaczyć jak czujesz się w obecności wybranego psychologa/psychoterapeuty. Czy odpowiada Ci jego styl pracy i osobowość. Możesz dowiedzieć się jakie są warunki terapii:
częstotliwość spotkań, terminy, zasady dotyczące płatności i nieobecności. Warto zwrócić uwagę na uczucia towarzyszące tej rozmowie.
Z wielu powodów może być trudno zdecydować się na wizytę u psychologa. My, psychoterapeuci, mamy nieco łatwiej. Dla nas psychoterapia własna jest wymaganą częścią szkolenia psychoterapeutycznego. Jeśli chcemy dobrze pracować, nie mamy wyjścia. Dzięki temu dobrze wiemy jak trudne i z początku dziwne są te doświadczenia. Rozmowa z obcą osobą na bardzo osobiste tematy może budzić lęk i to jest naturalne. W końcu nie jest to zwykłe codzienne spotkanie.
Pamiętaj, nawet jeśli obawiasz się diagnozy, niezrozumienia i krytyki, rolą psychologa jest rozeznanie i zrozumienie Twoich trudności. Psychoterapeuta Cię nie ocenia, a stoi po Twojej stronie w zmaganiach z problemami.