Pytania i odpowiedzi

1. Na czym polega psychoterapia?

Psychoterapia to metoda leczenia zaburzeń psychicznych i zaburzeń osobowości.

Polega na identyfikowaniu zaburzeń emocjonalnych i ich przyczyn, następnie na wprowadzaniu zmian w struktury i mechanizmy psychiczne związane z tymi trudnościami/ zaburzeniami. Nośnikiem zmiany jest dialog terapeutyczny, który może zaistnieć w ramach relacji terapeutycznej między pacjentem a psychoterapeutą, podczas spotkań, które odbywają się minimum raz w tygodniu, w tym samym terminie.

Przy mniejszej częstotliwości spotkań mówimy o pomocy psychologicznej, nie o psychoterapii.

2. Czy potrzebuję psychoterapii?

Jeśli czujesz, że potrzebujesz psychoterapii, to prawdopodobnie tak jest. To wystarczy żeby zgłosić się na konsultację i rozeznać skąd taki pomysł.

Poza tym wszelkiego rodzaju (zwłaszcza powtarzające się) trudności emocjonalne, kiepskie samopoczucie, zakłócenia w bliskich relacjach i/lub dolegliwości zdrowotne związane ze stresem lub bez znanych przyczyn fizycznych, są wskazaniami do konsultacji u psychoterapeuty.

Psychoterapeuta, korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, dzięki informacjom uzyskanym od pacjenta, wyrazi swoją opinię i pomoże podjąć świadomą decyzję odnośnie podjęcia leczenia. 

3. Słyszałem, że psychoterapia jest trudnym przeżyciem, czy to prawda?

I tak, i nie, to zależy. Psychoterapia jest długoterminową pracą nad zawiłościami własnej psychiki, co bywa obciążające emocjonalnie oraz jest wysiłkiem logistycznym i finansowym. Trzeba być gotowym na zniesienie dyskomfortu związanego z odczuwaniem silnych emocji i radzeniem sobie z byciem przez jakiś czas w wynikającej z terapii zależności. Jednocześnie, obok leczenia, psychoterapia przynosi ulgę w cierpieniu, jest ogromnym wsparciem w rozwoju i radzeniu sobie z codziennymi trudnościami życiowymi.

Często trudno się odważyć żeby rozpocząć terapię, a później żeby ją skończyć, kiedy przestaje być potrzebna. WIele osób zwleka z rozpoczęciem leczenia do momentu kiedy są już w poważnym kryzysie. Podjęcie tego wyzwania na wcześniejszym etapie rozwoju zaburzeń lub w młodszym wieku, zapobiega pogłębianiu się zaburzeń psychicznych i ich konsekwencji. 

4. Do kogo się zgłosić, do psychologa czy psychoterapeuty?

To, do kogo wybierzesz się na konsultację – psychologa czy psychoterapeuty – zależy od rodzaju Twoich trudności i preferencji, może też być zależne od dostępności specjalistów. Jeśli oczekujesz pomocy w lepszym rozumieniu swoich uczuć, w bieżących problemach, w radzeniu sobie z codziennością, możesz zgłosić się po poradę, wsparcie lub psychoedukację do psychologa.

Wielu psychologów ma również kompetencje diagnostyczne i pomoże rozeznać czy potrzebujesz psychoterapii. Jeśli cierpisz z powodu zdiagnozowanych lub podejrzewanych u siebie zaburzeń emocjonalnych lub osobowości i potrzebujesz dokonać zmian w sobie, czyli leczenia, wtedy lepiej od razu zgłosić się do psychoterapeuty, który będzie mógł prowadzić psychoterapię. Wielu psychoterapeutów jest również psychologami, potrafi profesjonalnie doradzić z jakiej formy pomocy możesz skorzystać i dostosuje oddziaływania psychologiczne do Twoich potrzeb i oczekiwań. 

5. Czy zapisując się na konsultację zapisuję się na psychoterapię?

Nie. Konsultacja jest wstępnym kontaktem, umożliwia rozważanie zasadności podjęcia psychoterapii. Po zakończeniu konsultacji może rozpocząć się psychoterapia, jeśli tak uzgodnicie razem z terapeutą.

6. Na czym polega konsultacja psychoterapeutyczna?

Konsultacja psychoterapeutyczna to wstępna rozmowa i wywiad, której celem jest rozpoznanie przez pacjenta i psychoterapeutę, jakie trudności są przyczyną zgłoszenia oraz czy mogą lub powinny być przedmiotem leczenia psychoterapeutycznego. W efekcie konsultacji, po ustaleniu wskazań i motywacji do leczenia, obie strony dialogu decydują się lub nie na dalszą wspólną pracę.

Może się zdarzyć, że nie będziesz chciał korzystać z proponowanych form pomocy lub że terapeuta zaproponuje Ci inne formy leczenia. 

7. Ile trwa psychoterapia?

Czas trwania psychoterapii zależy od indywidualnie określonych celów psychoterapii oraz ich zbieżności z celami jakich osiągnięcie umożliwia nurt psychoterapeutyczny, w jakim pracuje terapeuta, trudności/ zaburzeń, z jakimi na leczenie przychodzi pacjent, cech pacjenta, zaangażowania pacjenta w pracę terapeutyczną, kompetencji psychoterapeuty oraz częstotliwości spotkań. Czas trwania psychoterapii psychodynamicznej liczony jest zwykle w miesiącach i latach.

Trudno z góry przewidzieć moment sfinalizowania współpracy, ale można na bieżąco przyglądać się temu, na jakim etapie jest proces zmian i w razie potrzeby i zmiany perspektywy weryfikować zakładane cele i chęć do dalszej pracy.
Pomoc psychologiczna bywa krótszą formą współpracy, może trwać nawet kilka spotkań, należy jednak pamiętać, że jest skoncentrowana na radzeniu sobie z aktualną sytuacją, a nie na leczeniu przyczyn trudności, mających źródło w psychice. 

8. Kiedy kończy się psychoterapia?

Psychoterapia kończy się, gdy pacjent osiągnie założone cele psychoterapii, wyleczy się z zaburzeń psychicznych lub podejmie decyzję, że chce zakończyć leczenie. Ważne, aby psychoterapii psychodynamicznej nie kończyć nagle, ale zaplanować czas na proces kończenia terapii.

Na każdym etapie leczenia, pacjent i terapeuta mogą zdecydować o zakończeniu współpracy, z różnych względów, nawet jeśli cele terapii nie zostały osiągnięte. W takiej sytuacji bardzo ważne jest zrozumienie i omówienie przyczyn przedwczesnego zerwania relacji terapeutycznej. 

9. Czy w trakcie terapii mogę zażywać leki?

Tak, w trakcie psychoterapii można zażywać leki, w tym leki psychiatryczne. Często jest to wskazane gdy nasilenie objawów uniemożliwia pacjentowi racjonalne myślenie i korzystanie z psychoterapii oraz efektywne funkcjonowanie w życiu. 

10. Co to znaczy, że psychoterapeuta korzysta z superwizji?

Superwizja jest obowiązkową częścią kształcenia psychoterapeuty. Każdy rzetelnie pracujący terapeuta korzysta z superwizji, niezależnie od uzyskanych certyfikatów. Celem superwizji jest kształcenie psychoterapeutów oraz dbanie o dobro ich pacjentów. Polega ona na konsultowaniu prowadzonych przez siebie procesów psychoterapii z psychoterapeutą z uprawnieniami superwizora lub superwizora aplikanta, w celu zweryfikowania właściwości postępowania oraz pogłębienia rozumienia trudności pacjenta dzięki nowemu spojrzeniu superwizora. Podczas superwizji zachowane są zasady poufności, a superwizora, podobnie jak psychoterapeutę, obowiązuje tajemnica zawodowa.

11. Czy psychologa i psychoterapeutę obowiązuje tajemnica zawodowa?

Tak, psychologa i psychoterapeutę obowiązuje tajemnica zawodowa, jednak jest ona ograniczona do sytuacji związanych z zagrożeniami dla życia i zdrowia pacjenta lub innych osób (takich jak np. przemoc czy wykorzystywanie seksualnie).

12. Zarezerwowałem/am termin przez stronę ale nie dostałem/am żadnego potwierdzenia, co mam zrobić?

Proszę sprawdzić czy wiadomość z potwierdzeniem rezerwacji trafiła do folderu SPAM w poczcie. Jeśli jej tam nie ma, prosimy o napisanie maila w sprawie rezerwacji na adres: rejestracja@psychologiczni.pl

13. Czy mogę otrzymać fakturę za psychoterapię?

Oczywiście, proszę zgłosić potrzebę uzyskania faktury imiennej lub na firmę podczas dokonywania płatności. 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH