Psychoterapia młodzieży

Okres dorastania jest czasem trudnym zarówno dla nastolatka, jak i jego rodziców. To czas bardzo dynamiczny, w którym młoda osoba doświadcza wielu zmian, zarówno w wyglądzie fizycznym jak i w rozwoju poznawczym oraz emocjonalnym. To proces przygotowujący do przejścia z dzieciństwa w dorosłość. By to wejście w dorosłe życie było udane dla młodego człowieka, powinien on pozytywnie zrealizować zadania rozwojowe charakterystyczne dla okresu dojrzewania. Te zadania, to między innymi określenie swojej tożsamości oraz nabycie umiejętności budowania głębokich i dojrzałych więzi międzyludzkich.

Niektórzy nastolatkowie z różnych powodów doświadczają trudności w okresie dojrzewania. Nie potrafią utrzymywać pozytywnych relacji z rodzicami i rówieśnikami. Nie mogą znaleźć odpowiedzi na pytanie „kim jestem?” oraz nie radzą sobie z napięciami, doświadczając silnych lęków i stresu. W takiej sytuacji młody człowiek zamiast poczucia sukcesu w wyniku realizacji zadań rozwojowych, doświadcza porażki, co dodatkowo utrudnia jego pozycję i zniechęca do podejmowania kolejnych wyzwań na drodze ku dorosłości.

Problemy nastolatka mogą się objawiać poprzez zaburzenia zachowania i emocji, zaburzenia lękowe, odżywiania, czy depresyjne. Ich przyczyny mogą być różne. Gdy nastolatek przeżywa trudności z którymi nie potrafi poradzić sobie samodzielnie, warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty.

W psychoterapii młodzieży ważna jest współpraca z rodziną. W pierwszej konsultacji uczestniczą sami rodzice. Przed rozpoczęciem terapii zbierane są podstawowe informacje dotyczące trudności dziecka. W zależności od rodzaju problemu proponowana jest psychoterapia indywidualna, psychoterapia rodziny lub skierowanie nastolatka do terapii grupowej. Bywa, że potrzebna jest konsultacja psychiatryczna.

Psychoterapia indywidualna zazwyczaj odbywa się raz w tygodniu. Sesje trwają 45 minut. Rodzice są zaangażowani w proces psychoterapii ich dziecka. Terapia rodzinna odbywa się z reguły raz na dwa tygodnie; sesje trwają 1,5 godziny. W przypadku osoby niepełnoletniej, zgodę na terapię i leczenie farmakologiczne muszą zawsze wyrazić rodzice.

Autorką tekstu jest psychoterapeutka pracująca z młodzieżą Eliza Iwan

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH