NOWOŚĆ w naszym gabinecie, konsultacje TERAPEUTY UZALEŻNIEŃ

Uzależnienie to choroba, której pierwsze objawy są lekceważone. Choroba, która nie pojawia się nagle, ale zawsze rozwija się w dłuższym czasie. Jakaś substancja lub czynność, która miała na samym początku dawać rozluźnienie, być odskocznią, staje się powoli celem, zabiera coraz więcej czasu, przestrzeni, a na końcu zawłaszcza emocje, zdrowie i sens życia.

Nałogowe zachowanie charakteryzuje się przyjmowaniem jakiejś substancji lub podejmowaniem określonej czynności (jak np. gra hazardowa, zakupy), któremu towarzyszy poczucie wewnętrznego przymusu, postrzeganego też jako silna potrzeba. Dana substancja, czynność zaczyna być ważna, cenna. To jej zdobywaniu poświęca się uwagę i myśli. Inne czynności w domu, w pracy, przestają być tak ważne, co więcej zachowanie nałogowe kosztuje coraz więcej. Zachowanie to powtarza się, mimo, że w jego wyniku pojawiają się kłopoty. W przypadku substancji zwiększa się tolerancja organizmu. W obu przypadkach aby odczuć ulgę, przyjemność, potrzeba więcej czasu lub środka. Nasila się też obawa co będzie, gdy ktoś przestanie, ponieważ pojawiają się objawy abstynencyjne (dolegliwe, nieprzyjemne stany psychiczne i fizyczne) i tak tworzy się “błędne koło” uzależnienia.Sabina

Czasami może być trudno określić czy picie, branie leków czy jakieś działanie (np. gra hazardowa, zakupy) jest tylko ryzykowne czy jest to już coś więcej – uzależnienie. Konsultacje pozwolą na spojrzenie na problem z odpowiedniej perspektywy, z pomocą doświadczonego terapeuty uzależnień. Pomoc może się okazać kluczowa w ocenie jakie jest zagrożenie i na jakim etapie jest owa trudność oraz lepiej zrozumieć i uporządkować to, co się dzieje. Celem konsultacji jest określenie jakie działania będą najkorzystniejsze dla poradzenia sobie z problemem.

W przypadku stwierdzenia uzależnienia potrzebne jest specjalistyczne leczenie. Psychoterapia uzależnień to proces leczenia, którego zadaniem jest lepsze rozumienie siebie, swojego życia, to praca nad radzeniem sobie z chorobą i odzyskaniem wpływu na własne życie. Czasem jest to niezbędny krok przed podjęciem psychoterapii psychodynamicznej wskazanej z uwagi na występujące na przykład zaburzenia osobowości.

Sabina Dutczak-Czyżyk
– Certyfikowany Psychoterapeuta PARPA

Jestem psychologiem, certyfikowanym specjalistą psychoterapii uzależnień Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (nr certyfikatu 786) oraz psychoterapeutą w procesie certyfikacji Polskiego Towarzystwa PsyScanned-image_13-10-2015-092501-page-001chiatrycznego.

Studia psychologiczne ukończyłam na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończyłam także studia podyplomowe: Podstawy Psychoterapii oraz Szczegółowe Problemy Psychoterapii w Katedrze Psychoterapii UJ. Szkolenie z zakresu uzależnień: Studium Umiejętności Psychologicznych oraz Studium Psychoterapii odbywałam w Małopolskim Ośrodku Szkolenia Terapeutów Uzależnień.

Pracuję w Poradni Leczenia Uzależnień Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie oraz w Poradni Leczenia Uzależnień “Alko-Med“ działającej w ramach Fundacji “Zdrowie dla Budowlanych“ w Krakowie. W obu placówkach, od 9 lat, zajmuję się psychoterapią osób uzależnionych, współuzależnionych oraz osób z syndromem DDA, prowadząc terapię indywidualną oraz grupową.

Bliskie jest mi psychoanalityczne rozumienie pacjenta, w pracy z osobami uzależnionymi wykorzystuję także techniki podejścia poznawczo-behawioralnego.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH