Terapia rodziny

W życie rodziny wpisane są kolejne etapy, różne doświadczenia, które mogą powodować stres, konflikty, często niemożność poradzenia sobie z zaistniałą sytuacją. Zdarza się, że rodzina potrzebuje pomocy specjalisty, aby móc uporać się z problemem. Często gabinet terapeutyczny jest takim miejscem, gdzie członkowie rodziny, z pomocą terapeuty, zaczynają rozmawiać o tym co ważne i jednocześnie trudne do wypowiedzenia.

Terapia rodzinna daje też możliwość otwarcia się na próbę zrozumienia tego, co przeżywa i myśli bliska nam osoba, czyli sprzyja rozwojowi tzw. mentalizacji – umiejętności odczytywania stanu umysłu drugiej osoby. Dzięki takiemu refleksyjnemu myśleniu możemy reagować nie tylko na podstawie obserwacji zachowania danej osoby, ale też jej pragnień, uczuć i przekonań, które nadają znaczenie i sens jej zachowaniom. Kiedy jesteśmy bardziej refleksyjni na to co dzieje się w ważnych dla nas relacjach, możemy mieć większy wpływ na wprowadzanie konstruktywnych zmian i budowanie bliskości.

W rodzinach istnieją pewne wzorce bycia ze sobą, komunikowania się, są one przekazywane z pokolenia na pokolenie. Niektóre z nich w związku z różnymi traumatycznymi  doświadczeniami utrudniają budowanie bezpieczeństwa i możliwości rozwoju poszczególnych osób, lub zatrzymują rozwój rodziny na określonym etapie. Dotarcie do i zrozumienie tego co się wydarzało, przeżycie związanych z tym trudnych uczuć, daje szansę na uwolnienie się od traum, które często są głęboko ukryte i potrafią uniemożliwiać dobre i spokojne życie rodzinne.

Spotkania z rodzinami zazwyczaj prowadzone są przez dwóch terapeutów, odbywają się co kilka tygodni i trwają do 90 min. Zdarza się,
że jest to łączone z terapią indywidualną dziecka czy nastolatka, która odbywa się w cyklu cotygodniowym i trwa 45 min.
Długość trwania terapii zależy od zgłaszanego problemu, motywacji rodziny do omawiania trudności. Forma spotkań jest zależna od potrzeb, mogą to być spotkania pary, rodziców z dziećmi, a nawet innych członków rodziny zaangażowanych w dany problem.

Kwalifikacją do oraz prowadzeniem terapii rodzin w naszym ośrodku zajmuje się Pani Ewelina Urbanek-Traciak.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH